خوردگی میکروبی

خوردگی توسط باکتری های SRB

باکتری های کاهنده سولفات  (SRB) می توانند با اکسیداسیون ترکیبات آلی/هیدروژن مولکولی و تبدیل سولفات به سولفید هیدروژن انرژی بدست بیاورند.

چرخه احیا سولفات توسط باکتری های SRB

باکتری های SRB در کجا پیدا می شوند؟

SRBهمه جا یافت می‌شوند، باکتری های بی هوازی‌های بسیار متفاوتی هستند (در ضمن بیماری‌زا نیستند). متداول‌ترین آن‌ها Desulfovibrioاست. یک میکرو ارگانیسم است که می‌تواند به راحتی به سطح بچسبد لایه‌هایی را با عنوان بایوفیلم ایجاد کند. بدین صورت که ابتدا بخش‌های آلی روی سطح مواد می‌چسبند و در ادامه میکروارگانیسم‌ها خواص سطحی مواد بخصوص بار استاتیکی و قابلیت خیس شوندگی آن هارا دچار تغییراتی می کنند.  باکتری‌ها جذب سطح می‌شوند و رشد می‌کنند تا کلونی‌ها را تولید کنند، بنابراین رشد میکرو فیلم‌ها آغاز خواهد شد . این لایه‌ها می‌توانند خیلی نازک باشند و یا بیشتر رشد کنند و به ضخامت سانتیمتر هم برسند.

اگرچه SRB باکتری های بی‌هوازی هستند اما می‌توانند در غلظت‌های بسیار کمی از اکسیژن نیز رشد کنند. فعالیت SRBدر سیستم‌های طبیعی و انسانی باعث ایجاد نگرانی  بسیار در صنایع شده‌است. بخصوص در صنایع نفت و گاز و کشتی‌سازی که شدیداً به وسیلهٔ سولفید تولید شده توسط SRB تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

خوردگی میکروبی توسط SRB

خوردگی میکروبیولوژیکی (MIC) به نوعی از خوردگی گفته می‌شود که توسط میکروارگانیسم‌ها بوجود می آیند. میکروجلبک‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌توانند فرایند خوردگی را تسریع بخشیده و یا مکانیسم فرایند خوردگی را تغییر دهند. این موجودات شامل انواع میکروسکوپی مثل باکتری‌ها و انواع ماکروسکوپی مثل جلبک‌ها و جانوران دریایی دیگر هستند.

مکانیسم خوردگی میکروبی

SRB به عنوان اصلی‌ترین عامل MIC در آهن، مس و آلیاژهای آهنی شناخته شده‌است SRB در شرایط بی‌هوازی خاک، آب دریا، فاضلاب، لوله‌های زیر زمینی و چاه‌های نفت با pHهای بین ۶–۹ وابسته است.موجودات میکروسکوپی و ماکروسکوپی در محیط‌های دارای pHهای ۰ تا ۱۱، درجه و حرارت‌های ۳۰ تا ۱۸۰ درجه فارنهایت و تا فشارهای 15000 PSI زندگی می‌کنند و تکثیر می‌یابند. میکرو ارگانیسم‌ها باعث بوجود آمدن هیچکدام از انواع خوردگی نمی شوند. بلکه آن‌ها با حمله موضعی باعث بوجود آمدن حفره، افزایش خوردگی فرسایشی، افزایش خوردگی گالوانیکی، ترک خوردگی حاصل از خوردگی تنشی و شکست هیدروژنی می‌شوند.

 خوردگی میکروبی برای تمام فلزات و آلیاژها به استثنای تیتانیوم و آلیاژهای با درصد بالای کروم نیکل گزارش شده‌است. این نوع خوردگی برای مواد فلزی و غیر فلزی که در معرض آب دریا، آب مقطر، سوخت‌های هیدروکربنی نفت خام و نفت تقطیر شده، مواد شیمیایی مورد استفاده در فرایند، مواد غذایی، بدن انسان، بزاق، و فاضلاب اثبات شده‌است. هم چنین مواردی گزارش شده‌است که این نوع خوردگی در جاهایی که اصلاً مورد انتظار نیست با سرعت بالایی اتفاق می‌افتد. این موجودات بعضی مواد را تغذیه کرده و مواد دیگر را به وجود می‌آورند. این پروسس‌ها می‌تواند به طرق زیر بر رفتار خوردگی اثر بگذارد:

۱. با تأثیر مستقیم بر واکنش‌های آندی و کاتدی

۲. با تأثیر بر پوسته‌های محافظ سطحی

۳. با به وجود آوردن محیط‌های خورنده

۴. با تولید رسوبات

5 دیدگاه دربارهٔ «خوردگی میکروبی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *